Czy kolana mogą wychodzić poza linie palców (dla idiotów)?

Przysiady. Czy kolana mogą wychodzić przed palce stóp❓

Na temat przysiadów krąży wiele mitów. Jeden jest szczególnie mocno zakorzeniony w głowach stałych bywalców siłowni, a często nawet trenerów personalnych czy fitness. 

Chodzi oczywiście o niewychodzenie kolanami przed linie palców.

Taka pozycja dla wielu osób jest nie tylko niekomfortowa, ale sprzyja kontuzjom. Wszystko zależy od wzrostu, długości kości udowej i piszczelowej oraz mobilności stawów.Mit, który wynika z błędnej analizy biomechaniki. W życiu codziennym i aktywności sportowej nie unikniesz ruchu w którym twoje kolano przekracza linię palców (spróbuj wejść po schodach lub pod wzniesienie – tak by twoje kolano pozostawało z tyłu, powodzenia). Robisz to setki razy i żyjesz. Analogicznie setki razy robisz pełny przysiad i czy Twoje kolano funkcjonuje poprawnie? Wychodzenie kolan poza linię palców wcale nie musi być groźne, o ile wzmocnisz mięśnie w okolicach stawu (i nie masz problemów z urazami rzepki i więzadeł…)

Najważniejsze rzeczą o jakiej musisz pamiętać to to, aby Twoje kolano ZAWSZE pracowało zgodnie z ułożeniem twoich palców stóp. Wszelkie ruchy skrętne są zabójcze dla stawu kolanowego.

Jest jeszcze wiele aspektów zapobiegania urazom kolan czyli otwarcie bioder, ustawienie stóp, pozycja sztangi…

Komentarze są wyłączone.